Duygusal Yeme Bozukluğu
Yukarı
Duygusal Yeme Bozukluğu
Kader Yağbasan

Duygusal Yeme Bozukluğu

Bu içerik 392 kez okundu.

Yemek yememizin tek nedeni bedenimizi beslemek mi? Bazen aç olan duygularımızı doyurmak için de yeme eğilimi gösterebiliriz.

Eminim çoğumuz bunu fark edememişizdir. Peki nedir bu duygusal yeme önce onun tanımını yapalım. Duygusal yeme; stres, kaygı, boşluk, yalnızlık, öfke gibi duygularla baş edemeyip bu duyguları bastırmak adına rahatlamak için besinleri kullanmaktır. Duygusal yeme obeziteye, yeme bozukluklarına, depresyon ve hormonal sorunlara neden olmaktadır. Duygusal yeme kişiye göre değişen durumlarda baş gösterir. Bazı bireyler kısıtlandığında yemek yerken; bazıları lezzetli ve güzel kokan bir yemek gördüğünde veya olumsuz duygular hissettiğinde yemek yer. Bu yüzden kişiye özel tedaviye ve beslenme planına ihtiyaç var. Buna dikkat edilmelidir.

 

DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞU NEDENLERİ

Üzüntü, hayal kırıklığı, öfke, günlük sıkıntılar, cesaretin kırılması, ego tehditleri , depresyon, stres, bireyin duygularını ifade etmede ve algılamada yaşadığı sıkıntılar sonucu aşırı yeme davranışı gözlenir.

 

DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞUNUN ÖNEMLİ BELİRTİLERİ

Aç değilken yemek, gizli olarak yemek, kısa zamanda çok yemek, yedikten sonra sakinleşmek, kızgın, kötümser iken çok yemek. Peki duygusal ve fiziksel açlık nedir ve bunlar arasındaki farklar nelerdir? Şimdi bunu açıklığa kavuşturalım.

Duygusal açlık aniden gelen ve açlığa bağlı olmayan bir durumdur.

Psikolojik boşluğu doldurmak için yapılan yeme işlemi belirli yiyeceklere yöneliktir. Bunlar genelde cips, pizza, çikolata, hamur işleri, dondurma gibi abur cuburlardır. Fiziksel açlık ise aşamalı olarak gelişir. Kişi aç olduğu için yemek yer. Kişi aç olduğu için yediğinde seçenekler daha fazla ve vasıflıdır.

Yani sebzesi, et, tavuk ya da balığı, çorba pilav veya makarnayı içeren bir öğün tüketir. Duygusal açlık hemen tatmin edilmesi gereken bir durumdur, fiziksel açlık ise bekleyebilir. Duygusal açlıkta mide dolu olsa bile yemeye devam eder, fiziksel açlıkta ise kişi doyduğunda yemek yemeyi bırakır.

Duygusal yemek sendromu sonrası kişi suçluluk duygusu yaşar, fiziksel açlıkta ise böyle bir durum söz konusu değildir. Duygusal açlıkta özellikle serotonin salınımına yardımcı, kana çabuk karışan, şekerli, tuzlu ve yağlı besinler tüketme isteği var.

DUYGUSAL YEMEYİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

 

 Öncelikle birey kendisini tetikleyen etmenleri bilmelidir. Birkaç gün ne yediğini, ne kadar yediğini, yerken ne hissettiğini ve ne kadar aç olduğunu yazmalıdır.

 Farkındalıkla beslenilmeli yani besinlere beş duyuyla temas etme, sadece yemeğe odaklanarak yavaş bir şekilde yeme, yemeğin tadını fark etme, açlık sinyallerini fark etme ve yemeğin sofraya gelene kadarki öyküsünü düşünmedir.

Sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalı, kendini aç veya üzgün hissettiğinde alışverişe çıkmamalıdır.

 Eğer öğünler arasında bir şeyler yemeye ihtiyaç duyuluyorsa taze meyve, çiğ sebze (havuç, salatalık) ,süt, yoğurt gibi besinler tüketilmelidir.

 Yeterli ve dengeli bir beslenme programı oluşturulmalı, çünkü yeterli ve dengeli beslenilmiyorsa duygusal yemeye eğilim artar.

Düzenli ve abartmadan egzersiz yapılmalıdır

 Yeterli uyku ile beden dinlenmiş ve zinde olursa ruh hali daha fazla kontrol edilebilir ve stresle daha iyi başa çıkılabilir.

DİYETİSYEN KADER YAĞBASAN SAĞLICAKLA KALIN…

Sende Yorumla...