SİRENAYKA ASLANI ÖMER EL MUHTAR
Yukarı
SİRENAYKA ASLANI ÖMER EL MUHTAR
DOĞAN BEKİN

SİRENAYKA ASLANI ÖMER EL MUHTAR

Bu içerik 603 kez okundu.

Libya işgali sırasında 10 Ocak 1930 tarihinde Genel Governor Vekili olarak İtalyan Sirenaykası ( Italian Cyrenaica) olarak adlandırılan Libya’nın doğusuna atanan İtalyan diktatör Benito Amilcare Andrea Mussolini’nin en gözde komutanlarından General Rodolfo Graziani, Libya’daki katliamlarıyla Libyalılar tarafından “Fizan Kasabı” olarak anılırken, İtalyanlar tarafından ise “Libya Arabulucusu”(Pacifier of Libya) olarak adlandırmaktaydılar

15 Eylül 1931 tarihinde Libya direnişinin sembol ismi Ömer Muhtar’ı yakaladıktan sonra, bir günlük yargılamadan sonra 16 Eylül 1931 tarihinde idam edildi.
15 Eylül 1931’de Ömer Muhtar’ın idam kararı karşısında, Libya direnişinin kahramanı Ömer Muhtar: “Hüküm yalnız Allah’ındır. Sizin bu uydurma hükmünüzün hiçbir geçerliliği yoktur” diyerek sadece Libya İşgal Komutanı General Rodolfo Graziani’ye değil, İtalya diktatörü Benito Amilcare Andrea Mussolini ‘ye de göndermede bulunuyordu.

İtalya’nın diktatörü Mussolini , kaderin bir cilvesi olarak Nisan 1945’te İtalyan Mukavemet Güçleri tarafından kurşunlanarak öldürüldü.
Libyalıların umutsuzluğa düştüğü bir anda ortaya çıkan ve yokluklar içerisinde işgalci İtalyanlara karşı büyük bir direniş örneği ortaya koyan, ilkelerinden hiçbir taviz vermeden son ana kadar kahramanca mücadele veren “Çöl Aslanı” nam-ı diğer Sirenayka Aslanı” Ömer Muhtar, Fransız işgal güçlerine karşı 19. Yüzyılda büyük mücadeler veren Cezayir direnişinin sembol ismlerinden Seyyid Abdülkadir ve Fas direnişinin en önde isimlerinden Seyyid Abdülkerim efendiler, onun şanlı mücadelesinin örnek kahramanları idi.

Ömer Muhtar’ı ölümünün sene-i devriyesinde rahmetle anar, onun yetişmesinde büyük emekleri olan ve daha sonra Mardinli Siverek Milletvekili Abdulgani Ensari Hazretleri ile Anadolu’da verdiği konferanslarla Türkiye’nin birlikteliği yolunda büyük katkılar sağlayan Şeyh Ahmed el Şerif el Sunusi’yi de bu vesileyle rahmet ve minnetle anıyoruz.

Doğan BEKİN

 

Sende Yorumla...