Ali Erbaş: Ayasofya camidir, tepki gösterenler düşünsün
Advert
Yukarı

Ali Erbaş: Ayasofya camidir, tepki gösterenler düşünsün

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'nın 481 yıl cami olarak hizmet ettiğini, 86 yıllık aradan sonra yeniden ibadete açılmasının gayet doğal doluğunu belirtti.

Ali Erbaş: Ayasofya camidir, tepki gösterenler düşünsün
Bu içerik 195 kez okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bazı programlara katılmak üzere geldiği Amasya'da gazetecilere, Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasına tepki gösteren bir kesim de olduğunu söyledi.

"TEPKİ GÖSTERENLER, HAKSIZLIK YAPIYOR"

 

Bunların önemli olmadığına işaret eden Erbaş, "Çünkü Ayasofya bir camidir. 481 yıl cami olarak hizmet etmiştir. Bir 86 yıllık ara dönem olmuştur. Tepki gösterenlerin biraz daha düşünüp bu haksızlığı yapmamaları gerektiği kanaatindeyim. İnşallah bu tepkiler de süreç içinde ortadan kalkacaktır." ifadesini kullandı.

 

"86 YILLIK ÖZLEM, 24 TEMMUZ'DA BİTİYOR"

 

Ayasofya'nın 24 Temmuz Cuma günü cuma namazıyla tekrar ibadete açılacağına işaret eden Erbaş, şunları kaydetti:

 

"Ayasofya medeniyetimizin en önemli değerlerinden biridir. 86 yıllık özlem dün itibarıyla Danıştay'ın kararı ve muhterem Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle ibadete açılmış, açılma kararı verilmiştir. 24 Temmuz Cuma günü cuma namazı kılarak Türkiye'deki diğer camilerimiz gibi Ayasofya da asli hüviyetine kavuşmuş olacaktır. Rabbim iyi değerlendirmeyi ve Ayasofya'yı medeniyetimizin o muhteşem değeri olarak kullanmayı nasip eylesin. İslam alemi için hayırlara vesile eylesin diyorum."

 

Erbaş'ı kente gelişinde İl Müftüsü Durmuş Ayvaz ile ilçe müftüleri karşıladı.

Etiketler:
Sende Yorumla...