İdil’de PKK'lıların Katlettiği Köylülerin Yakınlarından Tepki
Yukarı

İdil’de PKK'lıların Katlettiği Köylülerin Yakınlarından Tepki

Şırnak’ın İdil ilçesinde köylerine gelen HDP konvoyunun içinde bulunan PKK’lılar silahlı saldırısıyla hayatını kaybeden 2 kişinin yakınları PKK’ya tepki gösterdi.

İdil’de PKK'lıların Katlettiği Köylülerin Yakınlarından Tepki
Bu içerik 1395 kez okundu.

Şırnak'ın İdil ilçesinde köylerine gelen HDP konvoyunun içinde bulunan PKK'lıların silahlı saldırısıyla hayatını kaybeden 2 kişinin yakınları PKK'ya tepki gösterdi.

İdil ilçesinin Kozluca köyünde 7 Haziran seçimleri öncesi 29 Mayıs 2015'te HDP'nin konvoyunda bulunan PKK'lıların katlettiği HÜDA PAR üyesi Muhammed Şerif Şimşek (34) ile Abdulcelil Talayhan'ın (38) acısı hale tazeliğini koruyor. 3 yıl önceki saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları PKK'nın her seçim öncesi gerçekleştirdiği katliamlarla seçmenlere baskı yaptığını, seçmenler üzerinde korku oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Abdulcelil Talayhan'ın annesi Adile Talayhan (66), oğlunu kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Ailesi olarak ilki günkü gibi acımız taze. Hepimiz olayın nasıl olduğunu biliyoruz. Artık ne söyleyeceğimi bilmiyorum? Her şeyi Allah'a havale ettik, Allah hakkımızı onlara bırakmasın" ifadelerini kullandı.

"En büyük zulmü Kürtlere yapıyorlar"

HDP'nin, seçim arefesinde baraj altında kalma korkusuyla kan döküp barajı aşmaya çalışan bir parti olduğunu söyleyen Muhammed Şerif Şimşek'in kardeşi Hamdullah Şimşek, "Kürt temsilcisi olduklarını iddia ediyorlar ama en büyük zulmü Kürtlere yapıyor" dedi.

PKK yandaşlarının kendilerinin temsilcisi olamayacağını vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu:

"3 yıl önce seçime bir hafta kala HDP'liler köye gelip tahrik edici sözlerle sataştılar. Biliyorlardı ki bizim köyde onlara destek verecek kimse yok, köyün yüzde 90'ı HÜDA PAR'lı onlar bunu hazmedemediler. Kandan beslendikleri için kan dökmek istediler. Tahrik edici sözlerin ardından çıkan kavgada olayla ilgisi olmayan ağabeyim ve dayım katledildi. Aynı olayın benzerini bakıyoruz ki birkaç gün önce Suruç'ta gerçekleşti. PKK yandaşları orada kendi partilerinden olmayan insanların kanına girdi."

"Korku ve sindirme politikasıyla seçimi etkiliyorlar"

Abdulaziz Talayhan (55) PKK'ya destek vermedikleri için yıllardır tehdit aldıklarını söyledi. 1992 yılında PKK'nın köylerinden 4 kişiyi katlettiğini anımsatan Talayhan, "Pervasızca bize karşı saldırıları devam etti. Mehmet Şerif de misafirlik için gelmişti ve Abdulcelil yaralanırken onu hastaneye götürmek için koştu ama onu da tarayıp öldürdüler" diye konuştu.

Talayhan, PKK ve yandaşlarının kendileri gibi düşünmeyen kişilere hayat hakkı tanımadığını vurgulayarak, şunları ifade etti:

"Suruç olayını televizyondan öğrendik ve anladık ki onlar bu tür zamanlarda insanların üzerinde korku ve baskı yaratmayı kendilerine şiar edinmişler. Hiçbir zaman bu insanların gönüllerini hizmet ederek kazanmaya çalışmadılar, her zaman şiddetle, kanla onları kendi himayesine almaya çalıştılar. Bunun sonucunda korku ve sindirme politikasıyla seçimi etkiliyorlar."

29 Mayıs 2015'te Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Kozluca köyüne giden HDP konvoyunda bulunanlarla köylüler arasında tartışma çıkmış, Muhammed Şerif Şimşek ve Abdulcelil Talayhan PKK'lıların saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Saldırıyla ilgili bir kişi tutuklanmıştı.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...