İspanya'dan yola çıkan Hollandalı gezgin İdile geldi
Yukarı

İspanya'dan yola çıkan Hollandalı gezgin İdile geldi

Şırnak’ın idil ilçesinde mola veren Hollandalı gezgin Yoram Ringoet, yürüyerek Hindistan’a ulaşabilmeyi hedefliyor.

İspanya'dan yola çıkan Hollandalı gezgin İdile geldi
Bu içerik 1062 kez okundu.

İspanya’dan yaya olarak yola çıkıp 4 yıl 3 aydır yürüyerek seyahat eden Yoram Ringoet, yaklaşık 15 bin kilometre mesafe kat etti.

Ringoet, Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra şehir şehir gezip idil’e geldi.

İdil öğretmen evinde misafir edilen 26 yaşındaki Yoram Ringoet, farklı insanları, kültür ve medeniyetleri daha yakından tanımak için 4 yıl 3 ay önce ikamet ettiği İspanya’dan 40 kilo ağırlığındaki çantasıyla yola çıktığını anlattı.

İdil Gazetesine konuşan Ringoet, yaklaşık 15 bin kilometre yürüdükten sonra Türkiye’ye geldiğini ve zaman zaman tarihi yürüyüş yolları, zaman zaman da karayolu ve otoyol güzergâhındaki şehirleri gezdiğini söyledi.

"Günde 20-25 km yürüyorum"

Ringoet, yürüyüşe tek başına başladığını sonra eşi Ysis ile birlikte 2 yıl yürüyerek rotalarındaki ülkelere gittiklerini anlatarak, “Brezilyalı 41 yaşındaki eşim Romanya’ya gitti ara verdi ama bir hafta sonra buluşup tekrar beraber yürüyüşümüze devam ettik. Bisikleti çok sevmiyorum, o yüzden yürüyerek seyahat ediyoruz. Günde 20-25 kilometre yürüyorum. Yürüyerek çok yavaş ve çok kolay seyahat ediyorum. İnsanlara daha yakın oluyorsunuz, ‘merhaba, nasılsın’ demek, konuşmak daha güzel, daha samimi. Ayrıca, zor ve dağ yollarından da devam ediyoruz. Bisiklet buna izin vermiyor. İdil’den sonra Cizre, Silopi ve Irak’a geçmek istiyoruz. Oradan da rotamız önce Pakistan sonrasında Hindistan. Burada yürüyüşümüzü bitirmiş olacağız. Hep yürüyoruz, otobüse araçlara binmek yok, otostop çekmek yok. Yolda karşılaştığımız insanlar çok candan, samimi, misafirperver. Bize meyve veriyorlar, çay ikram ediyorlar, karnımızı doyuruyorlar. Geceleri çadırda kalıyoruz, evlerinde misafir edenler de oluyor. İdil de çok güzel, beğendim, merkez Camii'ne hayran kaldım.” dedi.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...