Sözleşmelilere kadro düzenlemesi TBMM'ye geliyor
Yukarı

Sözleşmelilere kadro düzenlemesi TBMM'ye geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, sözleşmelilere kadro düzenlemesi teklifini yarın öğleden sonra TBMM'ye sunacaklarını açıkladı.

Sözleşmelilere kadro düzenlemesi TBMM'ye geliyor
Bu içerik 121 kez okundu.

Sözleşmelilere kadro düzenlemesinde gözler Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne çevrildi.

Kanun teklifinin yarın Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

500 bine yakın çalışanı ilgilendiriyor
Düzenlemenin hayata geçmesiyle, kamudaki 500 bine yakın sözleşmeli personel kadroya geçecek.

Yasa teklifi yarın TBMM'ye sunulacak
 

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yaptığı açıklamada, yasa teklifinin yarın öğleden sonra TBMM'ye sunulacağını açıkladı.

Düzenlemenin içeriği
Düzenlemeden faydalanabilmek için 3 yıl çalışma şartı aranacak ve 1 yıl aday memurluk süreci olacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde çalışanlar kadro hakkı elde edebilecek.

Düzenlemeyle, 4/B maddesi kapsamındakiler, kamu kurum ve kuruluşlardaki sözleşmeli personel ile belediyelerde çalışan yaklaşık 197 bin kişi kadro hakkı elde edecek. 230 bine yakın sözleşmeli öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlisi de değişiklikten yararlanacak. Çalışma sözleşmelilerin büyük çoğunluğunu kapsayacak.

Yükselme ve unvan değişikliği sınav hakkı
Sözleşmeli personel, kadroya geçtiğinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girebilecek. Tayin hakkında eş durumu mazereti için diğer eşin de kamu personeli olma şartı aranmayacak. Kullanılmayan izinler bir sonraki yıla aktarılabilecek. Kadroya geçildiğinde kamu görevlilerinin tüm hakları sözleşmelilere de verilecek. Böylece kamuda kadrolar arası farklılıklar ortadan kalkacak. Düzenlemenin bu ay yasalaşması bekleniyor 

Etiketler:
Sende Yorumla...