İdil’de Eski malzemelerden ''Sıfır Atık Kütüphanesi'' kurdular
Yukarı

İdil’de Eski malzemelerden ''Sıfır Atık Kütüphanesi'' kurdular

İdil’de öğrenciler ve öğretmenler, kullanılmayan sıralar, motor parçaları, lastikler, kablo makaraları gibi malzemeleri geri dönüştürerek "Sıfır Atık Kütüphanesi" kurdu.

İdil’de Eski malzemelerden ''Sıfır Atık Kütüphanesi'' kurdular
Bu içerik 572 kez okundu.

İdil karalar Kazım Karabekir Ortaokulu öğrencileri ile öğretmenleri, geri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmak için Kütüphanesiz Okul Kalmayacak ve Sıfır Atık projelerini birleştirerek yeni bir kütüphane oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında, kullanılmayan paneller, tahta sıralar, aynalar, variller, lastikler, bilgisayar parçaları, kablo makaraları, motor parçaları, dönüştürülerek masa, kitaplık, sandalye, konferans sandalyesi, askılık, kalemlik, kitap okuma setleri üretildi.

Metal Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Elektrik Elektronik Teknolojisi, Raylı Sistemler Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi alanlarının öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hayata geçirilen tasarımlardan oluşan kütüphane ilgi görüyor.

'Hurda malzemelerden neler yapabilir düşüncesiyle ürünler geliştirdik''

Görsel sanatlar Öğretmeni Selahattin Aykanat , amaçlarının geri dönüşüm kültürünü oluşturmak olduğunu söyledi.

Okullarında ya da atölyelerinde kullanmadıkları atıl durumdaki ürünleri bir araya topladıklarını anlatan Aykanat, şu bilgileri paylaştı:

"Bu konuyla ilgili Okulumuz Türkçe Öğretmenlerinden Şehmus Yavuz, Matematik Öğretmeni Bendegül Uyaroğlu, Ve Beden Eğitimi Öğretmeni Emine Karataş ve öğrencilerimiz ile bir çalışma yaptık. Sıfır Atık Projesi'ne bağlı kalarak hurda malzemelerden neler yapabilir düşüncesiyle ürünler geliştirdik. Hurdalıktan bulduğumuz boş bir varili ikiye kesip, kitaplık yaptık. Paletlerden oturma grupları, elektrik makaralarından masa ürettik. Motor bölümünde hurdaya ayrılan parçalardan saatler, sehpalar yaptık. Eski sıralardan konferans masası, koltuk kolçaklarından raflar ortaya çıkardık. Oturma gruplarının tasarımlarını değiştirip kitap okuma setleri oluşturduk. Projeyle öğrencilerde geri dönüşüm bilinci oluştururken becerilerini de geliştirmiş olduk. Diğer okullardan ya da kurumlardan hurdaya ayrılan malzemeleri okulumuzda yeniden değerlendirip tasarımlar yaparak onlara yardımcı olabiliriz."

"Ürün geliştirmeyi sürdürüyoruz"

Proje koordinatörleri Türkçe Öğretmenlerinden Şehmus Yavuz, Matematik Öğretmeni Bendegül Uyaroğlu, Ve Beden Eğitimi Öğretmeni Emine Karataş ile, kütüphaneyi öğrencileriyle 1 yıl içinde hazırladıklarını söyledi.

Bizde idil Gazetesi Ailesi Olarak kazım Karabekir Öğretmenlerimizden Türkçe Öğretmenlerinden Şehmus Yavuz, Matematik Öğretmeni Bendegül Uyaroğlu, Ve Beden Eğitimi Öğretmeni Emine Karataş, Ve Selahattin Aykanat hocalarımıza teşekkür ederiz.

Etiketler:
Sende Yorumla...