İdil Meslek Yüksek Okulunu Kazanan öğrenciler Yurt ve Ev Bulamıyorlar.
Yukarı

İdil Meslek Yüksek Okulunu Kazanan öğrenciler Yurt ve Ev Bulamıyorlar.

İdil’de öğrenciler ev bulamıyor! Kalacak Yurtları yok Yetkililerin çözmesi gerekir

İdil Meslek Yüksek Okulunu Kazanan öğrenciler Yurt ve Ev Bulamıyorlar.
Bu içerik 547 kez okundu.

Üniversitelerin açılmasıyla öğrencilerin barınma sorunu kaosa dönüştü. Devlet yurtlarında kapasitenin yeterli olmadığı İdil’de Hâlâ kalacak yer bulamayan öğrenciler fiyatlardan şikâyetçi. Kamuya ait misafirhanelerin yurtların olmaması sıkıntı oluşturdu.

 

 İdil’de öğrencilerin kalabileceği 1+1 daire fiyatları bin liraya kadar yükseldi.

İdil’de adeta kiralık ev krizi yaşanıyor, çoğu üniversite öğrencisi kiralık ev hem bulamayıp hem de bulduklarında ev sahiplerinin 1+1 ev için istediği  bin liraya varan aylık kira maliyeti karşısında şok geçiriyor...

Kaydolmaktan Vazgeçen Öğrenciler Var

Binbir emekle kazandıkları veya umutla geldikleri idil’de öğrenciler ve velileri yüksek kira maliyetlerini karşılayamadıkları için hayalleri olan üniversitelere kayıt yaptırmaktan vazgeçip kendi şehirlerine dönüyorlar

HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Öğrenciler bir buçuk yılın ardından okullara dönmeye başladı. Ancak hiçbir şey eskisi gibi değil. 2019 yılının Mart ayında açıklanan ilk koronavirüs vakasının ardından ani kararla kaldıkları evleri ve yurtları apar topar boşaltmak zorunda kalan öğrenciler, uzun aranın ardından üniversitelerin yolunu tuttu. İlk iş ise barınacak bir yer bulmak. Ancak bu pek kolay değil. Okudukları kentlere dönen öğrencilere bir de yeni üniversiteliler eklenince barınacak yer bulmak tam bir kaosa dönüştü.

ARTAN KİRA BEDELLERİ ÖĞRENCİLERİ ŞOKA SOKTU

Yükseköğretim Kurumu’nun verilerine göre 2021-2022 eğitim döneminde ülke genelinde önlisans ve lisans olmak üzere toplam 7 milyon 791 bin 280 üniversite öğrencisi var. Bu öğrencilerin bir kısmı devlet yurtlarına bir kısmı özel yurtlara yöneliyor. Bu tercihlerin dışında bir de ev ve apart seçenekleri bulunuyor. Fakat son günlerde bu seçeneklerin hepsi birbirinden zor. Artan kiralar ve yurt fiyatları, öğrencileri zora düşürürken durumu fırsata çeviren kimi emlakçılar ve ev sahipleri ise tek göz oda için fahiş fiyatlar teklif etmeye başladı. Evlerin astarı yüzünden pahalı hale gelmesi nedeniyle yurtlara yönelen öğrenciler bu sefer de yüksek yurt fiyatlarıyla karşılaşıyor.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...