Erdoğan Merkez Bankası'nın döviz rezervini açıkladı
Yukarı

Erdoğan Merkez Bankası'nın döviz rezervini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı'nda yapılan Kabine toplantısı sona erdi.

Erdoğan Merkez Bankası'nın döviz rezervini açıkladı
Bu içerik 60 kez okundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz, 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır." ifadelerini kullandı.

Beştepe'de düzenlenen Kabine toplantısı sona erdi. Toplantı 3 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantının ardından gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankasının döviz rezervi hakkında da konuşan Erdoğan şunları kaydetti:

Türkiye ekonomisi küresel krizden bu yana tüm olumsuzluklara rağmen kesintisiz büyümesini sürdürdü. İhracatımız rekorlar kırmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle zayıflayan turizm sektörü hızla toparlanıyor. Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz, 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır.

Enflasyonun kalıcı olarak tek haneli seviyeye inmesini hedefliyoruz. Mali disiplinin sürmesi olmazsa olmazımızdır. Bunu herkes bir defa böyle bilecek. Büyüme Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının birinci unsurudur.

Seyahat gelirleri bu yılın haziran ayı itibarıyla yıllık yüzde 31 oranında artarak cari dengenin iyileşmesine önemli katkı sağladı.

Nitelikli istihdamı oluşturan, cari açık üretmeyen, gelir dağılımı adaletini gözeten büyüme yapısını tesis edeceğiz. Sanayi sektöründe teknoloji seviyesi yüksek sabit sermaye yatırımlarını ve doğrudan yabancı yatırımları özendireceğiz.

Milli gelirimizi bu yıl 800 milyar doların üzerine, Orta Vadeli Program dönemi sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız.

Bu yıl bütçe açığı hedefimizi sene başında yüzde 3,5 olacak şekilde revize etmiştik. Sözümüzde durarak inşallah bu hedefi rahat bir şekilde yakalayacağız.

Kamu taşıtlarının tedarikinde, kullanımında ve tasfiyesinde verimliliği artırmak için Kamu Taşıt Filo Yönetim Sistemini kuracağız.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...